Ճապոնիան վերսկսում է աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանի գործունեությունը
Տոկիոյի էլեկտրաէներգիայի ընկերությունը (TEPCO) նախատեսում է մարտի 18-ին սկսել իր Կաշիվազակի-Կարիվա ատոմակայանի 6-րդ ռեակտորի լիարժեք առևտրային շահագործումը։
Kashiwazaki Kariwa, one of the world's largest nuclear facilities, is pictured in Kashiwazaki, Niigata prefecture, Japan, on January 21, 2026. / Reuters
Kyodo լրատվական գործակալության տվյալներով՝ Ճապոնիայի Տոկիոյի էլեկտրաէներգիայի ընկերությունը (TEPCO) երկուշաբթի օրը սկսել է աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանի ռեակտորից էլեկտրաէներգիայի արտադրության և փոխանցման փորձնական աշխատանքները՝ պատրաստվելով վերսկսել ատոմային էլեկտրամատակարարումը գրեթե 14 տարվա ընթացքում առաջին անգամ։
Ընկերությունը, որը դեռևս պայքարում է 2011 թվականի Ֆուկուսիմայի ատոմային վթարի հետևանքների դեմ, նախատեսում է մարտի 18-ին սկսել Կաշիվազակի-Կարիվա ատոմակայանի 6-րդ ռեակտորից էլեկտրաէներգիայի լիարժեք փոխանցումը։
6-րդ ռեակտորը TEPCO-ի առաջին ռեակտորն է, որը վերսկսել է աշխատանքը 2011 թվականի մարտի 11-ի երկրաշարժի և ցունամիի հետևանքով Ֆուկուսիմա Դաիչի ատոմային համալիրում տեղի ունեցած վթարից հետո։
Տուրբինը սկսել է աշխատել կիրակի երեկոյան, և խնդիրներ չհայտնաբերվելուց հետո էլեկտրաէներգիայի փոխանցումը սկսվել է երկուշաբթի առավոտյան։
Փորձնական ժամանակահատվածում TEPCO-ն աստիճանաբար կբարձրացնի արտադրությունը 20%-ից մինչև լիարժեք հզորություն՝ գեներատորը բազմիցս անջատելով և վերամիացնելով։ Ռեակտորը վերջին անգամ էլեկտրաէներգիա է փոխանցել 2012 թվականի մարտին, նախքան պլանային ստուգումների համար փակվելը։
Կայանի մեկ այլ ռեակտոր նույնպես նախատեսվում է վերագործարկել երկրի կարգավորող մարմնի կողմից հաստատում ստանալուց հետո։ Սակայն, Ֆուկուսիմայի վթարից հետո անվտանգության հետ կապված շարունակական մտահոգությունների պատճառով, Ճապոնիայի միջուկային ռեակտորների մեծ մասը մնում է դուրս մղված։
Ածխածնի վրա հիմնված էներգիայի փուլային դադարեցման ջանքերի շրջանակներում կառավարությունը նպատակ ունի առավելագույնի հասցնել միջուկային էներգիայի օգտագործումը՝ վերագործարկելով խիստ անվտանգության չափանիշներին համապատասխանող ռեակտորները։
Թիվ 6 ռեակտորն առաջին անգամ վերագործարկվել է հունվարի 21-ին, բայց անջատվել է կառավարման ձողի հեռացման ժամանակ ազդանշանի ակտիվացման պատճառով։ Այն վերսկսել է աշխատանքը փետրվարի 9-ին։
Երկուշաբթի օրվա փոխանցումը նույնպես հետաձգվել է նեյտրոնային չափիչ սարքի անսարքության պատճառով։