Իսրայելի «հողային գրավման» գործողությունները օկուպացված Արևմտյան Ափին հայտնի են որպես միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում. ՄԱԿ
Գուտերեշը հայտարարել է, որ օկուպացված Արևմտյան ափին, այդ թվում՝ Արևելյան Երուսաղեմում, գտնվող բոլոր իսրայելական բնակավայրերը իրավական ուժ չունեն։
Հայտարարությունն արվեց մեկ օր անց այն բանից, երբ Իսրայելի կառավարությունը հավանություն տվեց Արևմտյան ափի պաղեստինյան հողերը «պետական սեփականություն» գրանցելու առաջարկին։ / Reuters
il y a 9 heures
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը երկուշաբթի օրը դատապարտել է Իսրայելի որոշումը՝ օկուպացված Արևմտյան ափի որոշակի տարածքները «պետական ​​սեփականություն» դասակարգելու վերաբերյալ։
Գուտերեշի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը մամուլի ասուլիսում ասել է. «Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է Իսրայելի կառավարության փետրվարի 15-ի որոշումը՝ վերսկսել հողերի գրանցման ընթացակարգերը օկուպացված Արևմտյան ափի C տարածքում, 2025 թվականի մայիսին կաբինետի որոշումից հետո»։ Դյուժարիկը զգուշացրել է, որ այս քայլը կարող է զրկել պաղեստինցիներին ունեցվածքից և ընդլայնել Իսրայելի վերահսկողությունը տարածքի նկատմամբ։
Դյուժարիկը հայտարարել է. «Նման միջոցառումները, այդ թվում՝ Իսրայելի շարունակական ներկայությունը օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում, ոչ միայն անկայունացնող են, այլև անօրինական, ինչպես հիշեցրել է Արդարադատության միջազգային դատարանը»։
Այս հայտարարությունը հրապարակվեց Իսրայելի կառավարության կողմից Արևմտյան ափին գտնվող պաղեստինյան տարածքները որպես «պետական ​​սեփականություն» գրանցելու առաջարկի հաստատումից մեկ օր անց։ Իսրայելի պետական ​​հեռուստատեսությունը հաղորդել է, որ առաջարկը ներկայացրել են ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչը, արդարադատության նախարար Յարիվ Լևինը և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
Պաղեստինցիները այս միջոցառումները համարում են Արևմտյան ափի պաշտոնական անեքսիայի սկիզբ և քայլ դեպի տարածաշրջանի մեծ մասի փաստացի անեքսիան։ Նրանք պնդում են, որ այս քայլերը կխաթարեն ՄԱԿ-ի կողմից հավանության արժանացած երկու պետությունների լուծումը։
Գուտերեշը կոչ արեց Իսրայելին «անհապաղ հետ վերցնել այս միջոցառումները»՝ զգուշացնելով, որ «տեղում տեղի ունեցող զարգացումները խաթարում են երկու պետությունների լուծման հնարավորությունը»։
Դյուժարիկը մամուլին հայտարարել է. «Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է, որ օկուպացված Արևմտյան ափին, այդ թվում՝ Արևելյան Երուսաղեմում, բոլոր իսրայելական բնակավայրերը և դրանց հետ կապված ռեժիմը իրավական ուժ չունեն և կազմում են միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի ակնհայտ խախտում»։
Նա նաև նշեց, որ Գուտերեշը կոչ արեց բոլոր կողմերին «պահպանել բանակցային երկու պետությունների լուծումը, որը միակ ուղին է դեպի երկարատև խաղաղություն՝ համապատասխան Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերին և միջազգային իրավունքին»։
Օսլոյի համաձայնագրեր
Օկուպացված Արևմտյան ափի ներկայիս վարչական կառուցվածքը մեծապես հիմնված է 1993 թվականի Օսլոյի համաձայնագրերի վրա, որոնք տարածաշրջանը բաժանում են A, B և C գոտիների։
Տարածք A. Ընդգրկում է օկուպացված Արևմտյան ափի մոտավորապես 18%-ը, ներառում է պաղեստինյան խոշոր քաղաքներ և գտնվում է պաղեստինյան քաղաքացիական և ռազմական ուժերի վերահսկողության տակ։
Տարածք B։ Այս տարածքը կազմում է տարածաշրջանի մոտավորապես 22-23%-ը։ Այն գտնվում է Պաղեստինի քաղաքացիական կառավարման և Իսրայելի անվտանգության վերահսկողության տակ։
C տարածք. Ընդգրկում է օկուպացված Արևմտյան ափի մոտավորապես 60%-ը: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ այն ամբողջությամբ գտնվում է Իսրայելի օկուպացիայի տակ և պարունակում է Պաղեստինի ապագա քաղաքային աճի, գյուղատնտեսության և անասնապահության համար անհրաժեշտ հողային պաշարների մեծ մասը:
C տարածքում բնակվում է մոտավորապես 150,000 պաղեստինցի։