Երկուշաբթի օրը տարածված հայտարարության մեջ Թուրքիայի Նախագահականի հանրային կապերի վարչության տնօրեն Բուրհանեթթին Դուրանը խստորեն դատապարտել է Թել Ավիվի վարչակազմի կողմից օկուպացված Արևմտյան ափի որոշակի տարածքներ Իսրայելի «պետական սեփականության» վերածելու որոշումը։
Դուրանը այս քայլը բնութագրել է որպես «միջազգային իրավունքի հստակ խախտում»՝ նշելով, որ այն «հակասում է մարդկության ընդհանուր խղճին և նշանակում է ցեղասպանական քաղաքականության և գործելակերպի շարունակություն»։
Ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությունները խորացնում են անարդարությունը տարածաշրջանում և միտումնավոր թիրախավորում են խաղաղության, տարածաշրջանային հանգստության և անվտանգության հույսերը։
«Այս մոտեցումը, որը անտեսում է պաղեստինցի ժողովրդի պատմական և իրավական իրավունքները և նպատակ ունի փոխել ժողովրդագրական և իրավական կառուցվածքը, կլինի տարածաշրջանում կայունության ամենամեծ խոչընդոտներից մեկը», - ասաց Դուրանը։
Դուրանը իր հայտարարությունն արել է թուրքական NSosyal սոցիալական ցանցի միջոցով։
Հայտարարելով, որ նրանք մերժում են պաղեստինյան տարածքների բռնազավթման բոլոր ձևերը, Դուրանը կոչ արեց միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն կրել «այս անարդարությունը դադարեցնելու և երկու պետությունների լուծման վրա հիմնված երկարատև խաղաղություն հաստատելու» համար։
«Որպես Թուրքիա՝ մեր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարությամբ, մենք կշարունակենք պաշտպանել միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների վրա հիմնված արդարացի լուծումը և աջակցել մեր պաղեստինցի եղբայրների արդար գործին», - ասաց Դուրանը։
Հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Իսրայելի կառավարությունը նախորդ օրը հաստատել էր Արևմտյան ափի պաղեստինյան տարածքները որպես «պետական սեփականություն» գրանցելու առաջարկը։
Պաղեստինցիները այս քայլերը համարում են Արևմտյան ափի պաշտոնական բռնակցմանը տանող գործընթացի սկիզբ և տարածաշրջանի մեծ մասերի փաստացի բռնակցմանը տանող քայլ։ Այս նախաձեռնությունները համարվում են երկու պետությունների լուծման շրջանակի թուլացում, որը նաև աջակցում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը։