ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներին զգուշացրել է արհեստական բանականության ռիսկերի մասին՝ նշելով, որ արհեստական բանականության ապագան չի կարող թողնվել «մի քանի միլիարդատերերի քմահաճույքին»։
Հինգշաբթի օրը Հնդկաստանում կայացած արհեստական ինտելեկտի համաշխարհային գագաթնաժողովում ելույթ ունենալով՝ գլխավոր քարտուղարը կոչ արեց տեխնոլոգիական մագնատներին աջակցել 3 միլիարդ դոլարի համաշխարհային հիմնադրամին՝ այս արագ զարգացող տեխնոլոգիային բոլորի համար բաց հասանելիություն ապահովելու համար՝ ասելով. «Արհեստական ինտելեկտը պետք է պատկանի բոլորին։ Արհեստական ինտելեկտի ապագան չի կարող որոշվել մի քանի երկրների կողմից կամ թողնվել մի քանի միլիարդատերերի քմահաճույքին»։
Գուտերեշը զգուշացրեց, որ աշխարհը կարող է խորացնել անհավասարությունը, եթե անհապաղ միջոցներ չձեռնարկվեն՝ նշելով. «Եթե ճիշտ կիրառվի, արհեստական բանականությունը... կարող է արագացնել բժշկության ոլորտում առաջընթացը, ընդլայնել ուսուցման հնարավորությունները, ամրապնդել սննդի անվտանգությունը, աջակցել կլիմայական գործողություններին և աղետների դեմ պայքարի պատրաստվածությանը, ինչպես նաև բարելավել կենսականորեն կարևոր հանրային ծառայությունների հասանելիությունը։ Սակայն այն կարող է նաև խորացնել անհավասարությունը, ուժեղացնել նախապաշարմունքները կամ մեծացնել վնասը»։
ՄԱԿ-ը ստեղծել է արհեստական բանականության գիտական խորհրդատվական մարմին՝ այս հեղափոխական տեխնոլոգիայի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելուն օգնելու համար։
Գուտերեշը շեշտեց, որ մարդիկ պետք է պաշտպանված լինեն շահագործումից, և որ «ոչ մի երեխա չպետք է լինի անկարգ արհեստական ինտելեկտի փորձարկման առարկա»։
Նա պնդեց, որ պետք է ստեղծվեն գլոբալ շրջանակներ՝ վերահսկողությունն ու հաշվետվողականությունն ապահովելու համար, և որ պետք է ստեղծվի «Գլոբալ արհեստական բանականության հիմնադրամ»՝ հիմնարար կարողություններ զարգացնելու համար։
«Անվտանգ տարածք»
Մյուս կողմից, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ վճռական է արագ զարգացող տեխնոլոգիաների անվտանգ վերահսկողությունն ապահովելու հարցում։
Եվրոպական Միությունը առաջատար դեր է ստանձնել համաշխարհային կարգավորման գործում՝ իր «Արհեստական բանականության մասին» օրենքով, որն ընդունվել է 2024 թվականին և իրականացվելու է փուլ առ փուլ։
«Հնդկաստանի նման դաշնակիցների հետ... մենք վճռական ենք շարունակել ձևավորել խաղի կանոնները», - ասաց Մակրոնը՝ հավելելով, որ «Եվրոպան կուրորեն կենտրոնացած չէ կարգավորման վրա. Եվրոպան նորարարության և ներդրումների տարածք է, բայց նաև անվտանգ տարածք»։
Նյու Դելիում կայացած արհեստական ինտելեկտի ազդեցության գագաթնաժողովում ելույթ ունենալով՝ Մակրոնը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան «կկրկնապատկի արհեստական ինտելեկտի ոլորտի պատրաստված գիտնականների և ինժեներների թիվը» և որ ոլորտում նոր ստարտափները կստեղծեն «տասնյակ հազարավոր» աշխատատեղեր։
Անցյալ ամիս ֆրանսիացի օրենսդիրները ընդունեցին մի օրինագիծ, որն արգելում է 15 տարեկանից փոքր երեխաներին օգտվել սոցիալական ցանցերից։ Օրինագիծը սպասում է Սենատի քվեարկությանը, նախքան օրենք դառնալը։ Սա հաջորդում է Ավստրալիայի կողմից դեկտեմբերին ընդունված նմանատիպ արգելքին։
Մակրոնը հինգշաբթի օրը ասել է. «Մեր G7-ի առաջնահերթություններից մեկը կլինի երեխաներին պաշտպանել արհեստական բանականությունից և թվային չարաշահումից։ Չկա որևէ արդարացում, որ մեր երեխաները առցանց ենթարկվեն այնպիսի բաների, որոնք օրենքով արգելված են իրական աշխարհում»։
«Ներառման գործիք»
Միևնույն ժամանակ, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հայտարարել է, որ արհեստական բանականությունը պետք է հասանելի լինի բոլորի համար։
«Արհեստական բանականությունը պետք է ժողովրդավարացվի, որպեսզի մարդիկ արհեստական բանականության համար պարզապես տվյալների կետեր չլինեն կամ մնան որպես հումք», - ասաց Մոդին հինդի լեզվով խոսելով։
«Մենք պետք է ժողովրդավարացնենք արհեստական բանականությունը։ Այն պետք է դառնա ներառման և լիազորությունների բարձրացման գործիք, հատկապես Հարավի համար»։
Արհեստական բանականության ազդեցության գագաթնաժողովը չորրորդ ամենամյա միջազգային հանդիպումն է, որը կենտրոնանում է այս արագ զարգացող ոլորտի վրա։