Ֆրանսիան և Ալժիրը երեքշաբթի օրը համաձայնության եկան վերագործարկել դատական, ոստիկանական և հետախուզական համագործակցությունը ներառող բարձր մակարդակի անվտանգության համակարգման դադարած մեխանիզմը։ Պաշտոնյաները սա որակեցին որպես լարված երկկողմ հարաբերությունները վերականգնելու առաջին քայլ։
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Լորան Նունյեսը որոշման մասին հայտարարեց Ալժիրում՝ նախագահ Աբդելմաջիդ Թեբունի հետ երկօրյա հանդիպումից հետո։ Սա այս մակարդակի ֆրանսիացի պաշտոնյայի առաջին այցն էր Ալժիր երկար ժամանակ անց։
Նունյեսը լրագրողներին ասաց, որ իր ալժիրցի գործընկեր Սաիդ Սայուդի և անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների արդյունքում պաշտոնական համաձայնագիր է կնքվել «նորմալ անվտանգության հարաբերություններ» վերականգնելու նպատակով մեխանիզմը վերագործարկելու վերաբերյալ։
Վերոնշյալ անվտանգության մեխանիզմը կներառի դատական համակարգի համակարգումը, ոստիկանական համագործակցությունը, հետախուզական տվյալների փոխանակումը և միգրացիայի կառավարումը, ներառյալ հայրենադարձության հարցը, որը երկու կառավարությունների միջև ամենաերկարատև և քաղաքականապես ամենազգայուն հարցերից մեկն է։
Նունյեսը նշել է, որ իրականացումը կգործի «հնարավորինս շուտ»՝ հավելելով, որ անվտանգության և միգրացիայի հարցերում համագործակցությունը կվերսկսվի «շատ բարձր մակարդակով»։
Աղդեսական դիվանագետի Ֆրանսիայում ապրիլին կալանավորումից հետո, որը կարճատև դիվանագիտական լուսաթափման ավարտին հանգեցրեց, անվտանգության համակարգումը դարձել էր կողմերի միջև երկխոսության վերականգնման հիմնական միջոց։ Այդ ժամանակվանից ի վեր երկրները փոխադարձաբար հետ են կանչել իրենց դեսպաններին, և առաջացել են տարբեր լարվածություններ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային քաղաքականության շուրջ աճող անհամաձայնություններ։
Լարվածության ամենասուր կետերից մեկը տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիան 2024 թվականի հուլիսին փոխեց իր դիրքորոշումը՝ աջակցելով Արևմտյան Սահարայի ինքնավարության վերաբերյալ Մարոկկոյի առաջարկին։ Այս քայլը կտրականապես մերժվեց Ալժիրի կողմից։
Մինչ երեքշաբթի օրվա հայտարարությունը նոր փուլի սկիզբ էր, պաշտոնյաները չհիշատակեցին հարաբերությունների լիակատար կարգավորման մասին։ Մասնագետները նշում են, որ դատական համագործակցության, միգրացիոն վեճերի և տարածաշրջանային դիվանագիտության նման ոլորտներում առաջընթացը կորոշի, թե արդյոք կողմերի միջև լարվածության թուլացումը մշտական կլինի։