Նախագահ Էրդողանը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ Թուրքիան ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը իր անվտանգության համար՝ իր սահմաններից դուրս, չեզոքացնում է սպառնալիքները դրանց աղբյուրից և որ դրա համար ոչ մեկից թույլտվություն չի խնդրում։
Անկարայի Չանքայա նախագահական համալիրում նահատակների ընտանիքների հետ իֆտարի (ծոմապահության) ընթրիքի ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Էրդողանը նշել է, որ «ահաբեկչությունից զերծ Թուրքիայի» համար ջանքերում զգալի առաջընթաց է գրանցվել։
«Այսօր հասած կետում Թուրքիան ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը իր սեփական անվտանգության համար՝ ոչ միայն իր սահմաններում, այլև դրանցից դուրս։ Որտեղ էլ որ կա սպառնալիք և վտանգ, մենք այն չեզոքացնում ենք դրա աղբյուրից՝ առանց որևէ մեկից թույլտվություն խնդրելու։ Ահաբեկչությունից զերծ Թուրքիայի համար ջանքերում զգալի առաջընթաց է գրանցվել։ Մեր երկրի համար անվտանգության ռիսկերի լուրջ նվազում է գրանցվել՝ թե՛ մեր սահմանների ներսում, թե՛ դրանից դուրս։ Մենք վճռական ենք ազատել Թուրքիան այս պատուհասից, որը գրեթե կես դար այրվում է մեր ազգի սրտերում, Աստծո կամքով, ընդմիշտ։ Եվ մենք մտադիր ենք հասնել դրան, ինչպես արել ենք վերջին 23 տարիների ընթացքում, առանց արատավորելու այն ժառանգությունը, որի համար մեր նահատակները զոհաբերել են իրենց կյանքը, առանց վիրավորելու այդ հերոսների սուրբ հոգիները և առանց երբևէ ցավ պատճառելու նահատակների ոսկորներին», - ասաց նախագահը։
Նշելով, որ զինված ուժերի և այլ անվտանգության ստորաբաժանումների գործողությունների շնորհիվ զգալիորեն սահմանափակել են ահաբեկչական կազմակերպությունների շարժունակությունը, Էրդողանն ասել է, որ պաշտպանական արդյունաբերության մեջ նրանք ներքին արտադրության մակարդակը մեծացրել են մինչև մոտ 80 տոկոս, համեմատած այն ժամանակահատվածի հետ, երբ երկիրը նախկինում կախված էր արտաքին աղբյուրներից՝ մոտ 80 տոկոս։
«Այսօր մենք կարող ենք բավարարել մեր սեփական կարիքները գրեթե բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերի, անօդաչու թռչող սարքերի, հրթիռների, հրթիռների, նավերի, ուղղաթիռների և տանկերի։ Աստծո կամքով, վաղը հերթը կհասնի կործանիչների և ավիակիրների։ Անցյալ ամիս համաձայնություն ձեռք բերվեց Սիրիայի հյուսիսում առկա խնդիրը առանց արյունահեղության լուծելու վերաբերյալ: Սկսվել է լիակատար ինտեգրման տանող գործընթացը», - ասաց նախագահը։