Ստամբուլում «Զրոյական թափոններ» հիմնադրամի նիստում պաշտոնյաները հայտարարել են, որ նոյեմբերին Անթալիայում կայանալիք COP31 գագաթնաժողովը կարող է կարևոր հնարավորություն ընձեռել կլիմայական գործունեության հետագա առաջխաղացման համար։
Փետրվարի 6-8-ը կայացած եռօրյա նախապատրաստական նիստում միջազգային խորհրդատուներ, ՄԱԿ-ի «Զրոյական թափոններ» խորհրդատվական խորհրդի անդամներ և այլ շահագրգիռ կողմեր են հավաքվել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի համաժողովից առաջ, որը կհյուրընկալի և կղեկավարի Թուրքիան։ Նիստը վարել է «Զրոյական թափոններ» հիմնադրամի նախագահ և COP31-ի կլիմայական հարցերով ավագ ղեկավար Սամեդ Աղիրբաշը, ով ներկայացրել է գագաթնաժողովի առաջնահերթությունները և ճանապարհային քարտեզը։
Մասնակիցները ընդգծել են, որ զրոյական թափոնները պետք է նշանակալի տեղ զբաղեցնեն COP31 օրակարգում, քանի որ այն անմիջականորեն կապված է արտանետումների կրճատման հետ։ ՄԱԿ-ի «Զրոյական թափոններ» խորհրդատվական խորհրդի անդամ Լարա վան Դրուտենը սննդի թափոնները ընդգծել է որպես կլիմայական լուրջ խնդիր՝ նշելով, որ աշխարհում արտադրվող սննդի մոտավորապես մեկ երրորդը վատնվում է։
Վան Դրուտենը նաև ասել է, որ սննդի արժեքային շղթաների բարեփոխումը կարող է զգալիորեն կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները և աջակցել COP31-ի թափոնների, ջրի և ռեսուրսների կառավարման առաջնահերթություններին։
Վան Դրուտենը նաև նշեց, որ նախորդ կլիմայական գագաթնաժողովները հաճախ դժվարանում էին անցնել քննարկումներից այն կողմ՝ հավելելով, որ COP31-ի հիմնական ուժեղ կողմը կլինի Աղըրբաշի ջանքերը՝ միավորելու կառավարություններին, մասնավոր հատվածի գործիչներին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ չափելի ազդեցություն և մասշտաբայնություն ունեցող նախագծեր իրականացնելու համար։
ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Նիլ Խորն ասել է, որ առաջնահերթությունը պետք է լինի «կլիմայական քաղաքականության վերածումը տեղում գործողությունների»։ Նա հավելել է, որ ամբողջ աշխարհում տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցությունը կենտրոնական կլինի կլիմայական պարտավորությունների իրականացման համար, և որ զրոյական թափոնների գործողությունները կծառայեն որպես գործնական գործիք՝ թե՛ մեղմացման, թե՛ հարմարվողականության համար։
Թվային հարթակի մեկնարկ
Կազմակերպության պաշտոնյաները նաև պլանավորում են գործարկել թվային հարթակ, որը թույլ կտա ամբողջ աշխարհի մարդկանց ստանձնել կլիմայական պարտավորություններ և հեռակա մասնակցել COP31 գործընթացին։
Խորը նշել է, որ «Զրոյական թափոններ» հիմնադրամի նախագահ Սամեդ Աղիրբաշի կողմից գործարկվելիք թվային հարթակը կապահովի ավելի լայն մասնակցություն և թույլ կտա ամբողջ աշխարհի անհատներին COP31-ի շրջանակներում ստանձնել կլիմայական պարտավորություններ։
ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի հանրային պաշտպանության և հաղորդակցության բաժնի նախկին ղեկավար Աթիֆ Իքրամ Բութը ընդգծել է, որ «ամբողջ համաշխարհային հանրությունը» պետք է «գտնի ընդհանուր հիմք և համաձայնի, որ ժամանակն է մեր պարտավորություններն ու խոստումները վերածել գործողությունների»։
Բութն ասել է, որ գագաթնաժողովը տեղի է ունենում կարևորագույն ժամանակներում՝ փոխակերպող արդյունքների հասնելու և 2030 թվականի նպատակներին համապատասխան մնալու համար։
Աթիֆ Իքրամ Բութը նաև հավելեց, որ Թուրքիան կարող է կամուրջ հանդիսանալ զարգացած և զարգացող երկրների միջև՝ միաժամանակ ցուցադրելով միջազգային առաջատարություն զրոյական թափոնների ոլորտում։