Արաղչին Մյունխենի անվտանգության համաժողովը համեմատեց «կրկեսի» հետ՝ քննադատելով ԵՄ քաղաքականությունը
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանի տարածաշրջանային գործընկերները դարձել են «շատ ավելի արդյունավետ և օգտակար՝ համեմատած E3-ի հետ, որը ձեռնունայն է և մի կողմ է դրված»։
Iran Foreign Minister Abbas Araghchi insists that Tehran will continue its uranium enrichment programme. [File photo] / AP / AP
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին քննադատել է Եվրամիության և բազմաթիվ եվրոպական երկրների քաղաքականությունը Թեհրանի նկատմամբ՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովը համեմատելով «մյունխենյան կրկեսի» հետ։
«Ես տխրում եմ, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովը, որը սովորաբար լուրջ է, վերածվել է «մյունխենյան կրկեսի», երբ խոսքը վերաբերում է Իրանին։ Ռազմավարական առումով, աննպատակ ԵՄ-ն կորցրել է իր ողջ աշխարհաքաղաքական կշիռը մեր տարածաշրջանում», մասնավորապես թիրախավորելով Գերմանիային և պնդելով, որ Բեռլինի կառավարությունը «առաջնորդում է իր տարածաշրջանային քաղաքականությունը Իսրայելին ամբողջությամբ հանձնելու հարցում», - շաբաթ օրը X-ում գրառման մեջ նշեց Արաղչին։
E3-ը մնացել է ձեռնունայն և մի կողմ դրված
Արաղչին Եվրոպայի շարժման ուղղությունը ավելի լայն համատեքստում բնութագրել է որպես «սարսափելի», նշելով, որ «ԵՄ/E3-ի (Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա և Գերմանիա) անգործությունն ու անտարբերությունը ակնհայտ են Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ներկայիս բանակցությունների շուրջ դինամիկայում»։
Ըստ Արաղչիի, Իրանի տարածաշրջանային գործընկերները «շատ ավելի արդյունավետ և օգտակար են եղել, քան E3-ը, որը մնացել է ձեռնունայն և մի կողմ դրված»։
Իրանը չի հրավիրվել այս տարվա հանդիպմանը։ Կազմակերպիչները նշել են, որ Թեհրանի հետ շփումը այս պահին նպատակահարմար չէ բողոքի ցույցերի վերջին ճնշումներից հետո։
Միևնույն ժամանակ, համաժողովը հյուրընկալել է Ռեզա Փահլավիին, որն իրեն հռչակել է «թագաժառանգ», ինչը նրան հնարավորություն է տվել ելույթ ունենալ՝ կոչ անելով Միացյալ Նահանգներին և Իսրայելին միջամտել Իրանի դեմ։
Միջուկային պատժամիջոցներ
Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքը հյուրընկալում է Մյունխենի 62-րդ անվտանգության համաժողովը։ Եռօրյա հանդիպումը մեկնարկել է ուրբաթ օրը՝ խիստ կազմակերպչական և անվտանգության միջոցառումների ներքո, որոնք արտացոլում են ներկայիս միջազգային միջավայրի զգայունությունը։
Սեպտեմբերի 29-ին ԵՄ-ն վերականգնել է Իրանի դեմ միջուկային զենքի հետ կապված պատժամիջոցները՝ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրի «արագ վերադարձի» մեխանիզմի շրջանակներում։
Այս քայլը վերականգնել է մի շարք պատժամիջոցներ, որոնք վերացվել կամ կասեցվել էին Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրի (JCPOA) շրջանակներում. դրանք ներառում են բանկային, էներգետիկ, ծովային տրանսպորտի, ապահովագրության և զգայուն ապրանքների առևտրի սահմանափակումներ։
Թեհրանը համաձայնագրից՝ մերժելով այս նախաձեռնության օրինականությունը՝ այն հիմքով, որ համաձայնագրից դուրս եկող կամ այն ​​խախտող կողմերը իրավունք չունեն կիրառել «արագ վերադարձը», այն զգուշացրել է, որ որոշումը կթուլացնի դիվանագիտական ​​ջանքերը։