Ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարարը կիրակի օրը հայտարարել է, որ Թուրքիան պատրաստվում է նոր կանոնակարգեր մտցնել սոցիալական ցանցերում երեխաներին պաշտպանելու համար։
Թուրքական NSosyal սոցիալական ցանցում ելույթ ունենալով՝ Մահինուր Օզդեմիր Գյոքթաշը նշել է, որ կառավարությունը շատ մոտ է միջոցառումների իրականացմանը՝ նշելով թվային խթանների մշտական ազդեցության վերաբերյալ մտահոգությունների աճը երեխաների վրա։
Նախարարը նշեց, որ աշխարհի շատ երկրների նման, նրանք շատ մոտ են երեխաների պաշտպանությանն ուղղված սոցիալական ցանցերի կանոնակարգերի ներդրմանը։
Գյոքթաշը նշել է, որ մարդկանց ուշադրության տևողությունը նվազել է մինչև մոտավորապես ութ վայրկյան, և որ սա ավելի վնասակար է երեխաների համար, քան մեծահասակների համար։
Նախարար Գյոքթաշը հավելել է, որ վերջին տասը տարիների ընթացքում երեխաների ուշադրության տևողությունը նվազել է առնվազն 30 տոկոսով, և դա ազդում է նրանց կենտրոնացման, բարեկամության և ակադեմիական առաջադիմության վրա։
Գյոքթաշը նշեց, որ այս փոփոխությունները նաև դժվարացնում են ուսուցումը՝ հավելելով, որ երեխաների համար նմանատիպ սոցիալական ցանցերի կանոններ քննարկվում կամ ներդրվում են աշխարհի տարբեր երկրներում։
Ընտանեկան հարցերով նախարարը, նշելով, որ Թուրքիան աշխատում է երեխաների համար ավելի անվտանգ ինտերնետային միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ, կոչ արեց ծնողներին և ուսուցիչներին աջակցել այս ջանքերին: Գյոքթաշը նշեց, որ միասին նրանք կարող են հնարավոր դարձնել երեխաների համար անվտանգ ինտերնետը: