Ավստրալիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ 16 տարեկանից փոքր անձանց համար սոցիալական ցանցերի հարթակների արգելքից ի վեր, սոցիալական ցանցերի ընկերությունները զրկել են մոտ 4.7 միլիոն հաշիվների մուտքից, որոնք նույնականացվել են որպես երեխաների։
«Մենք մարտահրավեր նետեցինք բոլոր նրանց, ովքեր ասում էին, որ դա հնարավոր չէ անել, աշխարհի ամենահզոր և հարուստ ընկերություններից մի քանիսին և նրանց աջակիցներին։ Այժմ ավստրալացի ծնողները կարող են վստահ լինել, որ իրենց երեխաները կարող են վերադարձնել իրենց մանկությունը», - ուրբաթ օրը լրագրողներին ասաց կապի նախարար Անիկա Ուելսը։
Տասը սոցիալական ցանցերի հարթակների կողմից Ավստրալիայի կառավարությանը տրամադրված թվերը առաջին տվյալներն են, որոնք ցույց են տալիս պատմական արգելքի մասշտաբը, որն ուժի մեջ է մտել դեկտեմբերին՝ երիտասարդների վրա վնասակար առցանց միջավայրի ազդեցության վերաբերյալ մտահոգությունների պատճառով։ Օրենքը Ավստրալիայում բանավեճ է առաջացրել տեխնոլոգիաների օգտագործման, գաղտնիության, երեխաների անվտանգության և հոգեկան առողջության վերաբերյալ՝ մղելով այլ երկրներին նմանատիպ միջոցառումներ ձեռնարկել։
Պաշտոնյաները նշել են, որ թվերը խրախուսական են
Ավստրալիայի օրենսդրության համաձայն՝ Facebook-ը, Instagram-ը, Kick-ը, Reddit-ը, Snapchat-ը, Threads-ը, TikTok-ը, X-ը, YouTube-ը և Twitch-ը կարող են մինչև 49.5 միլիոն ավստրալական դոլարի (33.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար) տուգանքի ենթարկվել, եթե նրանք չձեռնարկեն 16 տարեկանից փոքր ավստրալացի երեխաների հաշիվները հեռացնելու համար անհրաժեշտ միջոցներ: WhatsApp-ի և Facebook Messenger-ի նման հաղորդագրությունների ծառայությունները բացառված են այս արգելքից։
Հարթակները կարող են պահանջել անձը հաստատող փաստաթղթերի պատճեններ՝ օգտատիրոջ տարիքը ստուգելու համար, օգտագործել երրորդ կողմի տարիքի գնահատման տեխնոլոգիա հաշվի տիրոջ դեմքին կամ եզրակացություններ անել արդեն իսկ առկա տվյալներից, օրինակ՝ հաշվի օգտագործման ժամկետը։
Երկրի էլեկտրոնային անվտանգության հանձնակատար Ջուլի Ինման Գրանտը նշել է, որ 8-ից 15 տարեկան մոտավորապես 2.5 միլիոն ավստրալացի կա, և անցյալի գնահատականները ցույց են տվել, որ 8-ից 12 տարեկան երեխաների 84%-ը սոցիալական ցանցերի հաշիվներ ունի: 10 հարթակներում հաշիվների ճշգրիտ թիվը անհայտ է, բայց Ինման Գրանտը նշել է, որ 4.7 միլիոն «անջատված կամ սահմանափակված» հաշիվների թիվը խրախուսելի է։
«Մենք կանխում ենք շահագործող սոցիալական մեդիա ընկերությունների մուտքը մեր երեխաներին», - ասաց Ինման Գրանտը։
Հանձնակատարը նշեց, որ արգելքի տակ գտնվող 10 խոշորագույն ընկերությունները հետևել են պահանջներին և ժամանակին հայտնել են հաշիվների հեռացման թվերը Ավստրալիայի կարգավորող մարմնին։ Նա հավելեց, որ սոցիալական մեդիա ընկերություններից սպասվում է, որ կկենտրոնանան երեխաների կողմից նոր հաշիվներ ստեղծելը կամ արգելքը այլ կերպ շրջանցելը կանխելու վրա, այլ ոչ թե պարզապես այն կիրառելու վրա։
Meta-ն հեռացնում է 550,000 հաշիվ
Ավստրալիայի իշխանությունները չեն մանրամասնել թվերը ըստ հարթակի։ Այնուամենայնիվ, Meta-ն, որը տիրապետում է Facebook-ին, Instagram-ին և Threads-ին, այս շաբաթ հայտարարության մեջ նշել է, որ արգելքի ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ օրում հեռացրել է մոտ 550,000 հաշիվ, որոնք պատկանում էին 16 տարեկանից փոքր օգտատերերի։
Meta-ն քննադատել է արգելքը թվերը մանրամասնող բլոգում՝ նշելով, որ փոքր հարթակները, որտեղ արգելքը չի կիրառվում, կարող են անվտանգությանը առաջնահերթություն չտալ։ Ընկերությունը նաև նշել է, որ զննարկման հարթակները կշարունակեն երեխաներին ալգորիթմների հիման վրա բովանդակություն մատուցել, ինչը սկզբում հանգեցրել է արգելքի կիրառմանը։
Արգելքը բավականին մեծ ժողովրդականություն է վայելում ծնողների և երեխաների անվտանգության պաշտպանների շրջանում: Առցանց գաղտնիության պաշտպանները և երիտասարդներին ներկայացնող որոշ խմբեր դեմ են արտահայտվել արգելքին, որպես իրենց առարկությունների հիմք նշելով այն աջակցությունը, որը խոցելի երիտասարդները կամ Ավստրալիայի հսկայական գյուղական վայրերում աշխարհագրորեն մեկուսացվածները ստանում են առցանց:
Ոմանք ասել են, որ իրենց հաջողվել է խաբել տարիքային ստուգման տեխնոլոգիաները կամ օգնություն են ստացել ծնողներից կամ ավագ քույրերից ու եղբայրներից՝ արգելքը շրջանցելու համար:
Այլ երկրներ կարող են նմանատիպ քայլեր ձեռնարկել
Քանի որ Ավստրալիան սկսեց քննարկել այս միջոցառումները 2024 թվականին, այլ երկրներ քննարկում են օրինակին հետևելը: Այդպիսի երկրներից մեկը՝ Դանիան, նոյեմբերին հայտարարեց, որ նախատեսում է սոցիալական ցանցերի արգելք մտցնել 15 տարեկանից փոքր երեխաների համար:
«Չնայած նրանց, ովքեր կասկածներ ունեին, Ավստրալիայի համար հպարտության աղբյուր է, որ սա աշխատել է և այժմ ընդօրինակվում է ամբողջ աշխարհում», - ասաց Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանեզենը։
Ընդդիմադիր օրենսդիրները ենթադրել են, որ երիտասարդները հեշտությամբ շրջանցում են արգելքը կամ դիմում են այլ, ավելի քիչ կարգավորվող հավելվածների, քան ամենամեծ հարթակները:
Ինման Գրանտը ուրբաթ օրը ասել է, որ իր գրասենյակի տվյալները ցույց են տվել այլընտրանքային հավելվածների ներբեռնումների աճ արգելքի ուժի մեջ մտնելուց հետո: