Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Եթովպիա լայնորեն լուսաբանվել է տեղական մամուլում: Լրատվամիջոցները շեշտել են այցի դիվանագիտական նշանակությունը, քանի որ երկու երկրներն էլ նշում են Ադիս Աբեբայում Թուրքիայի դեսպանատան բացման 100-ամյակը, որը շրջադարձային կետ է նրանց հարաբերություններում, որը սկիզբ է առել դեռևս 16-րդ դարից:
Ե՛վ պետական, և՛ մասնավոր լրատվամիջոցները ընդհանուր առմամբ դրականորեն են լուսաբանել այցը՝ ընդգծելով երկարատև կապերը, տնտեսական համագործակցության աճը և Անկարայի դիվանագիտական դերը տարածաշրջանում:
Երեքշաբթի օրը վարչապետ Աբիյ Ահմեդի հրավերով նախատեսված այցը կլինի նախագահ Էրդողանի առաջին այցը Եթովպիա տասնամյակից ավելի ընթացքում:
Պետական Fana Broadcasting Corporation հեռուստաալիքը հայտարարել է, որ այցը երկկողմ հարաբերությունները կբարձրացնի նոր մակարդակի, մինչդեռ նախագահ Էրդողանի մասին հոդվածում նրան վերնագրվել է «նոր Թուրքիայի ճարտարապետ»:
Addis Standard մասնավոր լրատվամիջոցը նույնպես լուսաբանել է այցը՝ այն կապելով Աֆրիկյան եղջյուրում լարվածության և տարածաշրջանում Թուրքիայի դիվանագիտական գործունեության հետ: Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ երկու երկրներից սպասվում է ստորագրել պաշտոնական մակարդակով արդեն ձեռք բերված տարբեր համագործակցության համաձայնագրեր:
Հոկտեմբերին Աբիի կողմից հիմնադրված համաաֆրիկյան թվային մեդիա հարթակի՝ «Pulse of Africa»-ի մեկ այլ զեկույցում ընդգծվում է, որ նախագահ Էրդողանի այցը Ադիս Աբեբա՝ առևտրային, ենթակառուցվածքային և անվտանգության հարաբերությունները ընդլայնելու նպատակով, ամրապնդել է Թուրքիայի ներկայությունը Կարմիր ծովում և Աֆրիկյան եղջյուրում։
Երկկողմ հարաբերությունների մեկ դարը նշող միջոցառման ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Եթովպիայում Թուրքիայի դեսպան Բերկ Բարանը նշել է, որ Էրդողանի այցը նշանակում է «արդեն իսկ ամուր կապերի հետագա առաջխաղացում»։
«Թուրքիան և Եթովպիան արդեն իսկ ռազմավարական հարաբերություններ ունեն տարբեր ասպեկտներում, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական հարաբերություններում», - ասաց Բարանը։
Հետևողական քաղաքական կապեր և երկխոսություն
«Այս անորոշ համաշխարհային կարգում Թուրքիան և Եթովպիան հաստատել են շատ հետևողական և բաց հարաբերություններ՝ առանց երրորդ կողմի միջնորդության», - ասաց անկախ հետազոտող Էմիր Յասին Քեքեչը՝ «Անադոլու» գործակալությանը տված հարցազրույցում։ «Սա պետք է պահպանվի և ամրապնդվի»։
Վերլուծաբանները նշում են, որ չնայած ազգային շահերը տարբերվում են, հարաբերությունները ձևավորվում են փոխադարձ քաղաքական փոխըմբռնմամբ։
Իբրահիմ Մուլուշևան՝ Ադիս Աբեբայի վերլուծական կենտրոնի ղեկավարը և հետազոտողը, հարաբերությունների հարյուրամյակին նվիրված վահանակում ելույթ ունենալով։
«Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան հասկանում է Եթովպիայի դիրքորոշումը. մենք դա տեսանք Նեղոսի վեճի ժամանակ՝ ծով դուրս գալու վերաբերյալ։ Սա բխում է աշխարհագրական համատեքստի և պետական պատմության նմանություններից», - ասաց Իբրահիմ Մուլուշևան։
Մուլուշևան, նշելով, որ այս համատեղ հեռանկարը հնարավոր է դարձրել երկու երկրների միջև անմիջական փոխազդեցությունը։
«Թուրքական փոխըմբռնումը միշտ չէ, որ նույն էջում է, բայց առնվազն երկու երկրներն էլ տեսնում են միմյանց տեսակետները, և սա ճանապարհ է հարթել երկխոսության և անմիջական հարաբերությունների համար։ Հետևաբար, սա նաև հնարավորություն է տվել Թուրքիային միջնորդել շատ զգայուն տարածաշրջանային հարցերում, ինչպիսին է Եթովպիա-Սոմալի վեճը։ Այս վեճը լուծվեց Անկարայի պատմական հռչակագրով», - ասաց Իբրահիմ Մուլուշևան։
«Ժողովուրդների միջև դիվանագիտության մեկ դարը Թուրքիայի և Եթովպիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների հիմնարար բնույթն է եղել», նշելով, որ նախագահ Էրդողանի այցը «նշանավորեց երկկողմ հարաբերությունների նոր մակարդակ», - ասաց Բարանը։
Մասնագետները նաև նշեցին, որ երկու երկրների միջև գործընկերությունը պահպանվում է ինչպես հասարակական կապերի, այնպես էլ պաշտոնական դիվանագիտության միջոցով։
«Հիմնականում քննարկումները պտտվում են քաղաքական դիվանագիտության շուրջ, մինչդեռ իրական կամուրջը ժողովուրդների միջև հարաբերություններն են», - ասաց Էմիր Յասին Քեքեչը։
Գիտական գործիչները նույնպես ընդգծեցին մշակութային դիվանագիտության դերը հանրային ընկալման ձևավորման գործում։
«Մշակութային, սոցիալական և գեղարվեստական դիվանագիտությունը հաճախ անտեսվում է, քանի որ այն մեծապես ստվերվում է քաղաքական դիվանագիտության կողմից։ Այնուամենայնիվ, Եթովպիայի համատեքստում թուրքական հեռուստատեսային ծրագրերը, ինձ նման ուսանողները, ովքեր սովորել են Թուրքիայում, և մշակութային նմանությունները ապահովել են, որ երկիրը դրականորեն ներկայացված լինի ամբողջ երկրում», - ասաց Ադդիս Աբեբայի համալսարանի պրոֆեսոր, Անկարայի համալսարանի դոկտորական աստիճան ունեցող Աբդուլազիզ Դինոն
«Չնայած ավանդական դիվանագիտությունը կենսական դեր է խաղում այս անընդհատ փոփոխվող համաշխարհային կարգում, այն շատ ավելի քիչ արդյունավետ կլինի, եթե չաջակցվի լրատվամիջոցների, մշակութային և սոցիալական կապիտալի կողմից», - ասաց Դինոնը։
Ակադեմիկոսների կարծիքով՝ Էրդողանի այցը արտացոլում է ինչպես 100-ամյակի խորհրդանշականությունը, այնպես էլ երկու երկրների ջանքերը՝ ամրապնդելու պատմական ծանոթության, դիվանագիտական երկխոսության և երկարատև սոցիալական կապերի վրա հիմնված հարաբերությունները։